FAQ

FAQ – ang. frequently asked questions czyli zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek innych osób.

  1. Polityka gwarancji wysyłek w kraju
  2. Jak długo trwa wysyłka mojego zamówienia po zapłaceniu?
  3. Gdzie możesz wysłać przesyłkę?
  4. Otrzymałem paczkę z mrówkami, co mam teraz zrobić?
  5. Czy mogę łączyć dwa różne gatunki mrówek lub kolonie tego samego gatunku?
  6. Moje mrówki nie wychodzą z probówki?
  7. Czym karmić mrówki i jak często?
  8. Co oznacza „hibernacja” i jak mogę to wdrożyć dla moich mrówek?

 

1. Polityka gwarancji wysyłek po kraju.

Wszystkie nasze zamówienia z żywym towarem objęte są naszą polityką „Gwarancja dostarczenia żywego towaru”. ..Co to znaczy?

Gdy zamówisz swoją królową lub kolonię, wyślemy Ci ją za pośrednictwem jednego z naszych kurierów lub do paczkomatu. Czas wysyłki jest szybki [ najczęściej 1 dzień roboty ] i bezstresowe dla mrówek. Jednak w bardzo rzadkich przypadkach coś może pójść nie tak i mrówki mogą zginąć, gdy otrzymasz paczkę i ją otworzysz. Może to wynikać z okoliczności, których nie możemy kontrolować; tj. nieostrożne obchodzenie się z paczką lub logistyczne opóźnienia kurierów.

Gwarantujemy żywą dostawę całego zamówienia wysłanego w ramach usługi. Gwarancja dostarczenia żywego towaru automatycznie traci ważność, jeśli nikt nie jest obecny, aby odebrać i podpisać paczkę [ w przypadku wysyłki kurierem] , ponieważ powoduje to opóźnienie, na które nie mamy wpływu.

Ponadto gwarancja traci ważność również w przypadku opóźnienia przesyłki z przyczyn leżących po stronie klienta; czyli podanie złego adresu. Wszelkie opóźnienia w tranzycie spowodowane przez kurierów NIE BĘDĄ miały wpływu na gwarancję przybycia na żywo, a my zorganizujemy odpowiedni zwrot/wymianę.

Bezwzględnie musimy zostać powiadomieni o wszelkich przypadkach otrzymania martwego towaru w ciągu 24 godzin, aby ubiegać się o zwrot pieniędzy lub wymianę, po tym okresie wszystkie roszczenia są nieważne.

Opłaty wysyłkowe są wyłączone z refundacji i tylko wartość zakupionych przedmiotów zostanie w pełni zwrócona. Wymagamy pełno kolorowego zdjęcia w wysokiej jakości w celu potwierdzenia Twojego roszczenia lub mrówek zwróconych do nas w celu sprawdzenia.

Prosimy o kontakt w pierwszej kolejności. Nic nie jest dla nas ważniejsze niż zadowolenia naszych klientów i zawsze jesteśmy tutaj, aby rozwiązać wszelkie wątpliwości lub pytania.

 

2. Jak długo trwa wysyłka mojego zamówienia po zapłaceniu?

Nasza strona internetowa przyjmuje zamówienia 24/7. Jednak nasze terminy wysyłki to poniedziałek – piątek, z czego wysyłki z żywym towarem do poniedziałek – środa.

Jeśli złożysz zamówienie w ciągu tych dni, Twoje zamówienie jest zwykle wysyłane w ciągu 2 dni roboczych od otrzymania szczegółów zakupu od naszego klienta, który złożył zamówienie online.

Jeśli zamówienie z żywym towarem zostanie złożone w środę po godzinie 10:00, zostanie ono wysłane w poniedziałek po weekendzie.

Jeśli jednak masz pilną sprawę, zawsze jesteśmy otwarci na omówienie alternatywnych sposobów wysyłki poza tymi ramami czasowymi według naszego uznania, o ile jest to bezpieczne dla mrówek.

 

3. Gdzie możesz wysłać przesyłkę?

Wysyłamy paczki do wszystkich krajów UE.

 

4. Otrzymałem paczkę z mrówkami, co mam teraz zrobić?

1. Pozwól się im zaaklimatyzować. Co to znaczy? Gdy mrówki są wysyłane, ma na nie wpływ temperatura zewnętrzna, zwłaszcza gdy jest zima, ponieważ ich metabolizm znacznie zwalnia. W okresie zimowym unikaj sytuacji w których chcesz mrówki “ogrzać” zaraz po otrzymaniu paczki gdy na zewnątrz panuje niska temperatura [ kalendarzowa zima ] gdyż w najgorszym wypadku to może doprowadzić mrówki nawet do śmierci. Stopniowo, wolno podwyższaj temperaturę otoczenia gdzie przebywają świeżo dostarczone mrówki.  Aby zapobiec dalszemu stresowi szokowemu u swoich małych owad, najlepiej otworzyć opakowanie, aby wpuścić świeże powietrze i po prostu szybko sprawdzić, czy mrówki żyją, to wszystko.

2. Po upływie tego czasu możesz rozpocząć wprowadzanie mrówek do swojej konfiguracji lecz pamiętaj aby nie lokować samotnych królowych, lub bardzo małych kolonii w średnich, dużych gniazdach / formikariach gdyż najczęściej kończy się to fatalnie dla mrówek.

A) Probówka pasuje, po prostu odłącz korek i pozwól im wyjść we własnym tempie.
B) Jeśli nie, spróbuj znaleźć sposób na podłączenie rurki do ich nowego domu.
C) Skierować mocne światło z lampki, najlepiej led na probówkę gdzie znajdują się mrówki jednocześnie zaciemniając ich docelowe miejsce / “dom”. W przypadku zwykłych lampek  pamiętaj aby nie zbliżać za blisko żarówki do probówki ponieważ ta generuje bardzo wysokie temperatury.
D) Jeśli jest to nieuniknione, działa również delikatne wybijanie ich z probówki – opcja ostateczna, nie rekomendowana.

3. Ich podróż mogła sprawić, że będą raczej głodne i spragnione, dostarcz źródło wody, cukru i białka, którymi mogą się żywić.

4. Jeśli są mało aktywne przez pierwsze dni, to normalne, po prostu się aklimatyzują, zwłaszcza jeśli mają małą kolonię lub królową.

5. A teraz ciesz się swoją kolonią lub królową! Udanej hodowli !

 

5. Czy mogę łączyć dwa różne gatunki mrówek lub kolonie tego samego gatunku?

Nie.

Wynika to z faktu, że różne gatunki mrówek rozpoznają się nawzajem jako potencjalne zagrożenia dla dobrostanu swoich kolonii i instynktownie będą na siebie reagować agresywnie.

Chociaż niektóre gatunki mają wyższy stopień akceptacji innych członków innej kolonii własnego gatunku, zdecydowanie nie jest to zalecane, ponieważ nigdy nie można dokładnie przewidzieć, czy tak się stanie, czy nie. Po co narażać swoje mrówki na niepotrzebne niebezpieczeństwo i potencjalnie szkodzić im w tym procesie.

 

6. Moje mrówki nie wychodzą z probówki?

Jest to całkowicie normalne zjawisko w ciągu pierwszych kilku dni, gdy mrówki aklimatyzują się w nowym środowisku.
Zwłaszcza jeśli jest to mała kolonia. Jeśli kupiłeś młodą królową, mocno rekomenduje się, aby była ona trzymana w tej konfiguracji do czasu pojawienia się pierwszych robotnic.

Jeśli jednak ten problem będzie się powtarzał, może to być spowodowane warunkami panującymi w “mrowisku”, czy to rodzajem gleby, wilgotnością czy temperaturą. Mrówki są bardzo wrażliwe na takie czynniki i będą się odpowiednio zachowywać.

 

7. Czym karmić mrówki i jak często?

To pytanie ma wiele zmiennych odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę zależy to od 3 czynników: gatunku, wielkości kolonii i obecności larw.

Praktyczną zasadą jest podawanie zarówno płynnego źródła cukru w ​​celu zaspokojenia potrzeb robotnic, jak i źródła białka (zwykle w postaci świeżych owadów) do karmienia rosnących larw, które staną się nowym pokoleniem robotnic po kilku tygodniach.

Jeśli chodzi o częstotliwość, to naprawdę zależy od powyższego, ponieważ mała kolonia może wymagać karmienia raz na tydzień, podczas gdy duża kolonia może wymagać uzupełniania składników odżywczych co 3-4 dni.

Aby to ustalić, potrzebujesz trochę prób i błędów. Z czasem sam(a) poznasz częstotliwość i ilość potrzebną dla Twoich mrówek. To wszystko jest częścią zabawy w tym hobby!

 

8. Co oznacza „hibernacja” i jak mogę to wdrożyć dla moich mrówek?

W rzeczywistości wiele gatunków mrówek, które doświadczają okresów niższych temperatur, tj. krajów, w których występuje sezon zimowy, będzie chciało zostać wprowadzonych w stan hibernacji na 1-3 miesiące, w zależności od kraju pochodzenia.

Jeśli zimy są łagodne, wystarczy 1 miesiąc, przeciwnie, jeśli zimy są zazwyczaj ostre i przedłużające się, należy spróbować powtórzyć to tak często, jak to możliwe, i zaleca się 3 miesiące.

Jakie są z tego korzyści? W okresie niższych temperatur metabolizm mrówek spowalnia i skutecznie pozwala kolonii wejść w stan „pół-uśpienia”, w którym poziom aktywności zostaje zmniejszony. To z kolei umożliwia królowej odpoczynek po złożeniu jaj, zapewniając, że gdy nadejdzie wiosna, odzyska dużo energii, którą zużyła podczas zeszłorocznego składania jaj, aby w następnym roku złożyć znacznie więcej!

Podobnie mrówki robotnice, które są porównywane do żywych baterii, są w stanie oszczędzać energię i dlatego potencjalnie mogą żyć nieco dłużej dzięki zmniejszeniu metabolizmu i późniejszej aktywności.

Średnia temperatura hibernacji (może być jednak zależna od gatunku) wynosi zazwyczaj 5-10°C.
Na przykład gatunki z regionów tropikalnych nigdy nie doświadczają takich temperatur i dlatego nie wymagają okresu hibernacji.

 

Jeżeli masz pytanie które nie zostało zawarte powyżej śmiało pisz do nas !